2 stycznia 2025
  • 2 stycznia 2025
Kierowca ciężarówki będzie zarabiał więcej

Zmiany w wynagrodzeniach i telematyka wpływają na pracę kierowców

By on 24 kwietnia 2023 0 111 Views

W 2022 roku prowadzenie działalności transportowej było niestabilne ze względu na wiele czynników, takich jak konflikty zbrojne, odpływ kierowców, trudne warunki gospodarcze, wzrost cen paliw oraz rosnąca inflacja. Branża TSL ucierpiała na skutek tych zjawisk. Istotnym wydarzeniem było wprowadzenie nowych przepisów Pakietu Mobilności, w tym standaryzacji regulacji dotyczących pracy kierowców, takich jak planowanie harmonogramu pracy, wyrównywanie wynagrodzeń, wymagania związane z tachografami i ich wymianą, zgłaszanie kierowców do systemu IMI oraz nowe wymagania dotyczące tygodniowych odpoczynków. Zmiany te miały na celu poprawienie sytuacji kierowców oraz zachowanie równowagi między ochroną kierowców a swobodą przedsiębiorców w świadczeniu transgranicznych usług transportowych.

Bezpośrednią konsekwencją nowych przepisów jest wzrost wynagrodzeń kierowców, co dotyczy nie tylko kierowców pracujących na międzynarodowych trasach, ale także tych jeżdżących po lokalnych drogach. Szósta edycja Raportu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Rynek pracy w branży TSL” przygotowana przez Polski Instytut Transportu Drogowego pod patronatem Webfleet przedstawia wiele interesujących informacji, takich jak wzrost zarobków w 2022 roku, czynniki wpływające na zadowolenie z pracy kierowców, wpływ braku kierowców na funkcjonowanie firm transportowych oraz wykorzystanie przez kierowców narzędzi technologicznych.

Wnioski z raportu gospodarczego

Mimo zawirowań gospodarczych w 2022 roku, średnie wynagrodzenie netto kierowców wzrosło o 21,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zmniejszyła się liczba kierowców rozważających zmianę zawodu, jedynie 4 na 10 kierowców myśli o takiej możliwości, a jednocześnie spadła liczba niezadowolonych z pracy kierowców (o 8% w porównaniu do roku 2021). Wśród czynników motywujących kierowców do pracy, najmniejszy wpływ mają dodatkowe korzyści. Mimo to, problem zatrudnienia kierowców zawodowych nadal istnieje, a pracodawcy potrzebują na to od jednego do trzech tygodni. Ponad 72% kierowców korzysta z rozwiązań technologicznych, w tym z monitoringu GPS i lokalizacji pojazdów (22,9%), profesjonalnej nawigacji dla pojazdów ciężarowych (21,9%) oraz informacji na żywo o utrudnieniach na trasie (17,4%).

Aż 8 na 10 kierowców lubi swoją pracę!

Praca kierowcy jest wymagająca i często wiąże się z wielogodzinnymi wyjazdami poza dom, a także z narażeniem na niebezpieczeństwa zarówno w miejscach postoju, jak i na drodze. Mimo to, badania wykazują, że 80% kierowców jest zadowolonych z wykonywanej pracy. W porównaniu do ubiegłorocznego raportu, poziom zadowolenia wzrósł o 8%. Kierowcy cenią sobie przede wszystkim możliwość poznawania nowych miejsc oraz elastyczne godziny pracy, a najmniej ważne są dla nich dodatkowe korzyści. Jednym z największych wyzwań dla kierowców jest rozłąka z rodziną, co często powoduje, że praca staje się niekomfortowa.

To, jak kierowcy wykonują swoje zadania oraz z jakim zaangażowaniem, w dużej mierze zależy od tego, czy czują się komfortowo i bezpiecznie w miejscu pracy. Badania wykazały, że 24,6% badanych kierowców deklaruje, że praca niesie ze sobą wiele powodów do stresu, a 21,1% odczuwa zagrożenia na drodze. Ważnym aspektem jest również poczucie przynależności do firmy i odczuwanie uznania za wykonaną pracę, co sprawia, że kierowcy nie myślą o zmianie pracy. W badaniach stwierdzono, że 38% kierowców myśli o zmianie zawodu bardzo często lub często, co stanowi spadek o 12% w porównaniu z poprzednim raportem. Wysokość wynagrodzenia ma wpływ na tę decyzję, ponieważ dla większości badanych, czyli mediana netto wynosząca 6 725 złotych miesięcznie, jest to decydujący czynnik. Jednak przy wyższych wynagrodzeniach kierowcy nie chcą już zmieniać pracy.

Nowe technologie to klucz do usprawnienia pracy kierowców

Większość badanych kierowców, czyli około 72%, korzysta z nowoczesnych systemów technologicznych. Najczęściej używanym systemem jest podstawowa telematyka, czyli monitorowanie GPS i lokalizacja pojazdów, co stanowi około 23% odpowiedzi. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się urządzenia nawigacyjne dedykowane dla samochodów ciężarowych oraz systemy wykrywania przeszkód na trasie, które zostały wybrane odpowiednio przez około 22% i 17% kierowców. Natomiast z wszystkich omawianych technologii, najmniejszy odsetek odpowiedzi kierowców dotyczył terminali dla kierowców (tablety wyposażone w aplikacje) oraz aplikacji cyfrowych do sprawdzania i przekazywania wyników pracy pojazdu do centrali – mniej niż 1 na 10 badanych wskazało te rozwiązania jako najważniejsze.

Analiza wyników badań wskazuje, że nowoczesne technologie, takie jak telematyka, są bardzo pomocne w usprawnieniu pracy kierowców. Automatyzacja wybranych procesów pozwala na redukcję zadań związanych z administracją oraz skuteczniejsze planowanie i optymalizację realizacji zamówień, co zwiększa wydajność. Dodatkowo, technologie te mogą również poprawić bezpieczeństwo kierowców oraz obniżyć zużycie paliwa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aplikacji do zarządzania flotą, takich jak Webfleet Work App, dzięki którym kierowcy mogą korzystać z nawigacji oraz efektywnie zarządzać codziennymi zleceniami. Istnieją również aplikacje takie jak Webfleet Vehicle Check, które ułatwiają przeglądy pojazdów oraz składanie list kontrolnych. Kierowcy mogą łatwo zobaczyć nadchodzące zlecenia, udostępniać dane dyspozytorowi, komunikować się z biurem, dostarczać dokładne informacje o czasie przybycia (ETA), rejestrować godziny pracy oraz przejazdy służbowe i prywatne.

Telematyka może również przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa kierowców. Aby ograniczyć stres związany z prowadzeniem pojazdu i zabezpieczyć firmę przed fałszywymi oskarżeniami związanymi z incydentami lub wypadkami drogowymi, warto rozważyć wykorzystanie kamer samochodowych, takich jak CAM50 w rozwiązaniu Webfleet Video. Dzięki sztucznej inteligencji (AI), wbudowanej w kamerę, oprócz aktywnej rejestracji zdarzeń drogowych, możliwe jest także proaktywne przeciwdziałanie rozpraszaniu uwagi kierowcy oraz innym niebezpieczeństwom drogowym.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Całość i jeszcze więcej informacji z branży logistyki, transportu i magazynowania znajdziesz na Log24.pl.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *