- Home
- USŁUGI i INNE
- Jakie uprawnienia posiada rzeczoznawca majątkowy?
Jakie uprawnienia posiada rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy jest osobą, która na podstawie posiadanych uprawnień może określać wartość nieruchomości. Każda osoba zastanawiająca się nad sprzedażą nieruchomości chce to zrobić z jak największym zyskiem. Nieruchomość zawsze ma indywidualne cechy wpływające na jej wartość, dlatego niezbędne jest wykonanie wyceny uwzględniającej tendencje panujące na rynku. https://znanawartosc.pl/
Rzeczoznawca majątkowy – czym się zajmuje?
Wycena nieruchomości jest zawsze potrzebna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, na jej podstawie bank udziela kredytu w odpowiedniej wysokości. Reguły związane z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego są określone w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami. Wynika z niej, że obowiązkiem rzeczoznawcy jest określenie wartości nieruchomości, jak również maszyn i urządzeń związanych na stałe z nieruchomością. Do jego obowiązków należy także między innymi:
– oszacowanie wartości szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości,
– przewidywanie skutków finansowych zmiany planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego,
– opracowywanie analiz dotyczących rynku nieruchomości,
– oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokalu,
– bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości.
Dokument sporządzony przez rzeczoznawcę to operat szacunkowy, który ma formę urzędową, to znaczy, że osoba składająca podpis pod tym dokumentem, odpowiada prawnie za jego treść.
Dostęp do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego podlega ochronie prawnej i jest określony przepisami prawa. Do szacowania wartości nieruchomości potrzebne są uprawnienia nadawane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Konieczne jest także zdanie egzaminu państwowego, do którego mogą przystąpić jedynie osoby niekarane, o nieposzlakowanej opinii zawodowej. Osoby niebędące rzeczoznawcami nie mogą dokonywać wyceny nieruchomości, takie działania są bezprawne i podlegają karze grzywny. Płock, jak i reszta kraju z uwagi na dużą wagę pracy rzeczoznawcy zalicza tę profesję do zawodów regulowanych, wynika to z konieczności zachowania bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, systemu bankowego oraz dochodu państwa i samorządów. Zawód rzeczoznawcy majątkowego jest zawodem zaufania społecznego, ponieważ jego praca służy szerokiemu interesowi społecznemu.
Należy tez pamiętać, że rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej, posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz wykonywania swojej pracy zgodnie z prawem i zasadą bezstronności w wycenie nieruchomości.
Operat szacunkowy – podstawowe informacje
Operat szacunkowy jest przygotowywany przez rzeczoznawcę, jest to pojęcie nieobce osobie kupującej lub sprzedającej nieruchomość. Dokładna wartość działki czy mieszkania jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ na jej wysokość mają aktualne ceny nieruchomości w okolicy. Ważne jest sąsiedztwo oraz lokalizacja geograficzna, bliskość lasów, gór, czy jezior znacznie podnoszą operat. Dużą uwagę zwraca się na takie czynniki jak bliskość przystanku, urzędów, szkół i sklepów. Operat jest wyższy, jeśli mieszkanie nie wymaga remontu i poniesienia nakładów finansowych. Operat szacunkowy traci swoją ważność po 12 miesiącach od daty sporządzenia.
W sytuacji, kiedy jakaś nieruchomość w Płocku zostanie wyceniona przez kilku rzeczoznawców, a ich operat będzie różnił się w znacznym stopniu, sytuacja taka podlega rozstrzygnięciu przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych. Komisja dokładnie określa i ocenia zgodność z prawem i zasadami wszystkie wykonane operaty i wybiera tylko jedną prawidłowo wydaną opinię. Operaty szacunkowe ocenione negatywnie tracą moc prawną, a ważny pozostaje tylko jeden operat dotyczący nieruchomości Płock.
Kiedy jest niezbędna pomoc rzeczoznawcy majątkowego?
W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub działki niezbędne jest pomoc rzeczoznawcy majątkowego w przygotowaniu operatu finansowego. Aby miała moc prawną, nie może to być zwykła wycena, ale należy wykonać operat szacunkowy. Tylko na takiej podstawie sąd lub inny organ administracji może podjąć decyzję w sprawie nieruchomości. Można samodzielnie zamówić wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości, jeśli nie zgadzamy się z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę banku. Należy wówczas samodzielnie pokryć koszty i upewnić się, że specjalista znajduje się na internetowej liście rzeczoznawców majątkowych uznawanych przez bank.